Bónusz vagy Prémium Magyar Állampapír: mikor melyik a legmegfelelőbb befektetés?

Prémium Magyar Állampapír

A befektetések piacán számos lehetőség közül választhatsz, mint a Prémium Magyar Állampapír vagy éppen a Bónusz Magyar Állampapír. Ezek mindegyike kiemelkedik a kedvező feltételeivel és vonzó hozamával, így megéri alaposan górcső alá venni azokat, hogy megfelelő döntést tudj hozni. Vajon melyik a jobb választás? Az alábbiakban összefoglaljuk mindkét állampapírt, azok előnyeit és különbségeit, hogy segítsünk a megfelelő döntés meghozatalában. Tarts velünk és tudd meg, hogy mivel jársz jobban!

Mi az a Bónusz és Prémium Magyar Állampapír?

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) az állam által kibocsátott, inflációkövető befektetési forma, ami egyre nagyobb népszerűségnek kezdett el örvendeni a lakosság körében az utóbbi években. Ez annak is köszönhető, hogy az állam a hazai infláció mértékéhez igazodó kamatozást kínál, így védelmet nyújt a pénz vásárlóerejének értékcsökkenése ellen.

A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) szintén az állam által kibocsájtott betéti forma, ami változó kamatozású és inflációkövető befektetéssel kecsegtet vonzó lehetőségekkel. A BMÁP kamatozása a 3 hónapos Diszkont Kincstárjegy (DKJ) aukciókon kialakult átlaghozamokhoz igazodik, kiegészítve egy fix kamatprémiummal. Ez a konstrukció lehetővé teszi, hogy befektetőként részesülj a piaci kamatok változásából adódó előnyökből.

Összességében mindkét Állampapír megfelelő lehet, de érdemes azokat kombinálnod is a befektetés szempontjából, ezzel diverzifikálva a saját portfóliódat.

Most pedig nézzük meg, miként működnek ezek!

A Prémium Magyar Állampapír kamatozása

A PMÁP kamatozása évente változik és a megelőző év átlagos inflációs adatain alapul. A kamat mértéke a báziskamatból és egy fix kamatprémiumból tevődik össze. Például, ha az előző évi infláció 5% és a kamatprémium 1,5%, akkor az adott évben a PMÁP éves kamata 6,5% lesz. Ez a konstrukció biztosítja, hogy a befektetők reálhozamot érjenek el, azaz a kamat nagyobb az infláció mértékénél.

A PMÁP egyértelmű előnyei

Inflációkövetés: a PMÁP kamatozása közvetlenül az inflációhoz igazodik, így megőrzi a befektetett tőke reálértékét.

Kamatadó-mentesség: a 2019. június 1. után kibocsátott magyar állampapírok, így a PMÁP is, mentesek a 15%-os kamatadótól, ami növeli a befektetési nettó hozamát.

Alacsony belépési küszöb: már 1 Ft-os címletekben elérhető, így széles körben választható bárkinek.

Biztonság: a magyar állam garantálja a tőkét és a kamatokat, ami magas fokú biztonságot nyújt a befektetőknek. Ez a garancia pedig nemcsak a megszokott 37 millió Ft-ig, hanem korlátlanul érvényes.

A Prémium Magyar Állampapír hátrányai

Kamatváltozás kockázata

Bár a kamat az inflációhoz igazodik, a kamatprémium mértéke változhat az új kibocsátások során, ami befolyásolhatja a jövőbeni hozamokat. Ezt mindig figyelembe kell venned, mielőtt vásárolsz.

Visszaváltási költségek

A futamidő előtti visszaváltás esetén, általában 1%-os árfolyamveszteséggel kell számolnod, ami csökkentheti a befektetés teljes hozamát.

Inflációs késleltetés

A kamat az előző infláció alapján kerül meghatározásra, így a gyorsan változó inflációs környezetben a kamat nem tükrözi az aktuális inflációt.

Érzékenység a minősítésekre

Előfordulhat, hogy amennyiben a magyarországi hitelminősítő cégek rossz értékelést adnak, akkor a kötvények értéke csökken.

Mindent egybevéve, a Prémium Magyar Állampapír ideális választás lehet, amennyiben szeretnéd megőrizni a megtakarításod reálértékét egy inflációkövető, államilag garantált befektetésben. Fontos azonban mérlegelned a kamatváltozás kockázatát és a visszaváltás feltételeit a döntésed meghozatala előtt.

Mikor ideális választás a BMÁP?

A BMÁP különösen vonzó lehet, ha szeretnénk kihasználni a piaci kamatok növekedéséből adódó előnyöket, mivel kamatozása a 3 hónapos DKJ aukciók átlaghozamaihoz igazodik. Emelkedő inflációs környezetben a Bónusz Magyar Állampapír hozama gyorsabban reagál a piaci változásokra, szemben a fix kamatozású típusokkal. Csökkenő infláció esetén azonban érdemes megfontolnod más, például a Prémium Magyar Állampapírt, ami az előző évi inflációhoz igazodó kamatozást kínál.

Bónusz Magyar Állampapír futamidő és címletek

A BMÁP különböző futamidőkkel érhető el, jelenleg 3,5 és 5,5 éves változatokban. A 3,5 éves sorozat (2027/N) 2024. augusztus 26-tól, míg az 5,5 éves sorozat (2029/N) 2024. október 26-tól került forgalomba. Mindkét sorozat alapcímlete 1 Ft, ami lehetővé teszi, hogy rugalmasan, akár kisebb összegekkel is részt vegyél a programban. Az előnyök között felsorolható még, hogy kamatadó és szociális hozzájárulási adó alóli mentességet is élvez.

Kamatfizetés és visszaváltás

A BMÁP kamatfizetése 3 havonta történik, ami rendszeres jövedelemforrást biztosít. A futamidő végén a tőke és az utolsó kamatfizetés egy összegben történik. Amennyiben a futamidő lejárta előtt szeretnéd visszaváltani a BMÁP-t, a Magyar Államkincstár napi árfolyamon teszi azt meg. A visszaváltási árfolyam általában 99%, ami azt jelenti, hogy a névérték 99%-át kapja vissza a befektető, plusz az időarányos kamatot. Mivel az alapcímlet 1 Ft, így bőven elég annyit visszaváltanod, amennyire aktuálisan szükséged van és a többi pedig kamatozhat tovább.

Egyértelműen elmondható, hogy a Bónusz Magyar Állampapír rugalmas és inflációkövető befektetési lehetőségeket nyújt. Rendszeres kamatfizetése és alacsony címletei révén, széles körben elérhető. Bátran mérlegeld a befektetés esélyét és hozd ki belőle a legtöbbet!