Így történhet eredményesen a csempézés házilag
A hatékony és eredményes csempézés házilag is kivitelezhető, csak tudnunk kell milyen úton induljunk el a siker érdekében. Sokan döntenek úgy, hogy nem várnak olykor hónapokat is a leterhelt szakemberekre, hanem inkább a saját kezünkbe veszik a szerszámokat és belevágnak a lakásuk felújításába. Ez nagyon komoly elhatározás, amit nem szabad elkapkodni.
Tény és való, hogy a csempézés házilag sikeresen elvégezhető, de akár komolyan el is rontható, ami után nem lesz kit hibáztatnunk. Éppen ezért csak akkor vágjunk bele, ha alaposan átgondoltuk a teljes folyamatot és elég időt tudunk szentelni a megvalósításra. Így viszont borítékolható a kiváló eredmény, főként akkor, ha a szintező ék használata sem marad ki a teljes folyamatból. De kezdjük az elején és nézzük meg a tényleg meghatározó lépéseket.
Csempézés házilag: a kezdeti lépések
Bármilyen meglepő, de a csempézés házilag nem a régi burkolat felszedésével veszi kezdetét, hanem a körültekintő tervezéssel. Fogjunk egy széket, üljünk le a helyiség közepére, alaposan nézzünk körül és gondoljuk el, hogy milyen burkolat nézne ki ott a legjobban! Csábító lehet az éppen aktuális trendek után menni, de ne feledjük, hogy ezek rendkívül gyorsan változnak és amikor heteket áldozunk az aprólékos munkára, akkor nem akarhatjuk minden évben újrakezdeni a munkát.
Gondolkodjunk előre és hosszútávon! A csempék színe, mérete, formája, stílusa, anyaga mind kulcskérdés. Nézzünk meg több videót, olvassunk el számos cikket a témában, illetve átfogóan mérjük fel a boltok kínálatát a választék tekintetében! Számoljunk, kalkuláljunk és mindent többször gondoljunk át, mielőtt a csempézés házilag megkezdődne. Ha mindezen túl vagyunk és megszületett a végső döntés, majd megvásároltuk az alapanyagokat, akkor léphetünk tovább.
Amire szükségünk lesz a kivitelezéshez és a felület előkészítése
A kutatómunka során találkozni fogunk azokkal az eszközökkel is, amik nélkül a csempézés házilag nem indulhat el. Ilyen alapvető eszközök a vödör, keverőszár a ragasztóhoz, fésűs glettelő, kőműveskanál, jelölőzsinór vagy lézeres szintező, vízmérték, lyukfúró, vágótárcsa, valamint a szintező ék, ami a siker egyik meghatározó eleme. Mindezek bekészítése után következhet a régi burkolat eltávolítása, amihez még egy betonmaró tárcsa és sarokcsiszoló is hasznos lehet. Az alapos csiszolással kiképezhetjük a kellően egyenletes felszínt, amit szükség esetén egy aljzatkiegyenlítővel tölthetünk fel.
A fürdőben, konyhában, külső teraszon a vízszigetelés sem mellékes. Ez lehet kenhető vagy ragasztható, feszültségmentesítő drénlemez formájában. Ez utóbbi még a dilatációs mozgásokat is kiküszöböli, ami a szabadban kimondottan hasznos. A precízen elkészített felület után pedig következhet a csempézés házilag következő fázisa.
Csempézés házilag: a lapok fektetésének menete
Mielőtt az első lapot leraknánk, gondosan mérjük ki azok helyét, a fugatávolságokkal számolva! Rakjuk ki a lapokat sorban, hogy megnézzük, azok hogyan mutatnak majd! Sohasem a faltól kezdjük a fektetést, hanem mindig középről haladva a szélek felé. Kenjük meg alaposan a padlót és a csempék hátulját is ragasztóval, húzzuk el a fésűs glettelő fogazott élével, majd mehet a helyére az első darab. Amint ez megvan, máris következhet a szintező ék használata. Először még csak a talpakat rakjuk be a lapok alá.
Oldalanként 2-t helyezzünk el a szélekhez közel. Amint ez megvan, jöhet az újabb csempe szorosan a másik mellé. A lapszintező talpak fugatávtartóként is működnek 1-5 mm nagyságban, így ennek függvényében szerezzük be azokat. Amint az első 2 lap egymás mellé került, használjuk a vízmértéket és állítsuk be az egyenletes síkot! Ha ez kész, akkor jöhet a pozíció fixálása a szintező ék beillesztésével. Ez fog gondoskodni róla, hogy a munka további menete során, illetve a száradás ideje alatt biztosan ne alakuljanak ki elmozdulások.
Mikor nélkülözhetetlen a szintező ék használata?
Az első 2 csempe lerakása után következhet a többi is a kijelölt sor mentén és mindenhol történjen meg a szintező ék használata kellő odafigyeléssel! A kifejezetten nagyméretű (50×50) és vékony lapok esetében semmi esetre se spóroljuk meg ezt a terméket, de a közepes vagy akár kisméretű csempék esetében is ugyanúgy hasznos lehet.
A beállított burkolatok sok okból elmozdulhatnak a lerakásuk után, amire nagy az esély főleg, ha a csempézés házilag történik. Már csak annyi elég ehhez, ha a felület valamivel szárazabb és gyorsabban szívja ki a ragasztóból a vizet. A mm-es elmozdulások ilyenkor könnyen bekövetkeznek úgy padlók, mint falak esetében. A kisebb lapokhoz a TLS-BASIC kisméretű szintező ék kiválóan megfelel, míg a nagyobbakhoz a TLS-PRO az ideális. Ezek segítségével még a másodosztályú burkolólapok kisebb, gyári eltéréseit is ki lehet küszöbölni.
Semmilyen előképzettséget vagy komoly szakmai ismeretet nem követel meg a szintező ék használata, hiszen az nagyon intuitív módon, nehézségek nélkül végezhető. A burkolatszintezo.hu oldalon 100 darabos kiszerelésben rendelhető meg, és minden darab akár 25 alkalommal újrafelhasználható. Tegyük próbára és élvezzük a vele való munkát! Nem fogjuk megbánni a döntésünket!